Exteriérové stavby z vŕby

Vŕby na suché alebo živé stavby

Okrem pletenia košíkov, ľudia radi používajú vŕbové prúty aj ako materiál na budovanie suchých či živých stavieb. Tento rok som sa i ja chystal organizovať kurz budovania živého plota z väčších vŕb, ktoré mi rastú v mojom prútniku ale zaneprázdnenosť a dlhá zima to neumožnili. Ak by ste o niečo také mali záujem, môžete ma predbežne kvôli tomu kontaktovať, veci to urýchli.

Suché stavby

Pod pojmom suché stavby myslím niečo také ako na obrázkoch vyššie. Prúty sú zapletené bez kontaktu s pôdou, takže vyschnú a výplet ostáva v takom stave dovtedy, kým dokáže odolávať rozkladu vplyvom poveternostných podmienok a mikroorganizmov. V závislosti od hrúbky prútov a druhu vŕby takáto stavba môže vydržať 2-5 rokov. Ak má vydržať dlhšie, je nutné ju impregnovať proti vlhkosti, pretože vlhkosť pripravuje podmienky pre mikrobiologický rozklad dreva prútov. O tom ako predĺžiť životnosť suchého vŕbového výpletu na 10 a viac rokov sa dozviete viac v Zborníku zo stretnutia v Košariskách.

Živé stavby

Naproti tomu živé stavby sa „konzervujú“ tým, že prúty sú zasadené, žijú, rastú, vyháňajú nové prúty. Aby prúty mohli zakoreniť a žiť, musia byť v čase výsadby živé, musia byť dostatočne hlboko zapichnuté do zeme a zem musí byť dlhodobo vlhká – najmä prvý rok, keď sa iba buduje koreňová sústava. Ak uvažujete o živej stavbe vo svojej záhrade, odporúčam Vám prečítať si v mojej knihe KOŠIKÁRSTVO kapitolu Živé košikárstvo, ktorú s dôslednosťou a citom jemu vlastným napísal Marian Huba. Ak budete dodržiavať postupy a pokyny v nej napísané, nemôžete neuspieť.

Aké prútie potrebujeme na stavby

Či už na suché alebo živé stavby potrebujeme veľké až veľmi veľké prúty. Najdlhšie, ktoré na vŕbach väčšieho vzrastu dokážu narásť za jeden rok, mávajú dĺžku od 200 do 350 cm (Energetické vŕby narastú i viac, ale ich drevo je mäkké a pri suchom pletení by rýchlo podliehalo rozkladným procesom).

Jednoročné prúty do 300 cm sú vhodné na menšie stavby a ploty. Ak by ste chceli urobiť napr. altánok priemeru 6 m, aký je opísaný v mojej knihe, tak budete potrebovať prúty dĺžky aj okolo 5 m. Také za rok nenarastú. Potrebujú na to o jeden až tri roky viac, ale je možné ich v prútniku dopestovať. Okrem dĺžky tým nadobudnú i väčšiu hrúbku a stane sa tým z nich pevný konštrukčný materiál. Môžete urobiť i malý altánok z jednoročných prútov priemeru okolo 3,5 m ale ten by nemusel vydržať, ak by sa napr. deti chceli po ňom šplhať – kto v detstve takéto veci robiť nechcel.

Dlhé prútie na stavby si môžete dopestovať v prútniku. Potrvá to niekoľko rokov, ale budete mať svoj zdroj na stavby. Ak si ho teda chcete dopestovať choďte na moju stránku o odrodách vŕb, kde je aj aktuálna ponuka sadeníc/odrezkov. Hľadajte tam vŕby Viminalis, Rubra, Citrónka, Pomarančovka, Enduro, Jagielonka, Continental purple, ktoré by boli z ponuky čo tam je na stavby najvhodnejšie.

Ponuka hotových prútov na stavby

Tým čo nechcú čakať a chcú si urobiť plot alebo menšiu stavbu hneď, ponúkam zväzky prútov väčších odrôd. V každom zväzku je po 50 prútov.  Z 50 prútov sa dá vyrobiť okolo 5 m plota s redším dvojprútovým kosoštvorcovým výpletom, alebo 2,5 m s hustejším štvorprútovým výpletom. Prúty na stavby treba veľmi veľké a ťažko sa zháňajú. Ich dodanie treba objednávať i pol roka vopred a preto sa o ne zaujímajte už v novembri, keď prúty v prútnikoch dozrievajú.

Šikovné použitie košikárskych vŕb na stavby

Ak sa rozhodnete postaviť si plot alebo altánok z väčších odrôd košikárskych vŕb a máte záujem i košikáriť, zabijete dve muchy jednou ranou.

Živú stavbu treba každý rok strihať a tak budete mať zároveň s touto nevyhnutnou činnosťou postarané aj o prúty na pletenie. Z vŕb ktoré mávam k dispozícii alebo ich pestujem vo svojom prútniku by sa na stavebné účely mohli hodiť Viminalis, Citrónka, Pomarančovka, Enduro, Jagielonka, Continental purple, Rubra. Sú to všetko vŕby, ktoré majú najväčší vzrast, ale na živej stavbe im prúty také veľké nenarastú a tak sú vhodné aj na menšie koše.

Chcete kúpiť výsadbové odrezky a pestovať si prútie?

Ak máte záujem si sami pestovať prútie na tvorbu exteriérových stavieb, potrebujete odrezky a viac informácií, odporúčam Vám určite si prečítať článok Pestovanie košikárskych vŕb. Ak by ste si u mňa chceli objednať odrezky na výsadbu alebo rovno prúty na stavby, rád Vám poradím ako s nimi nakladať. Objednávky a s tým súvisiace otázky mi napíšte prostredníctvom kontaktného formulára.

Pozrite si tiež moju ponuku vŕb na stránke Odrody a ponuka sadeníc košikárskych vŕb. Cez kontaktný formulár vyjadrite svoj predbežný záujem dostatočne skoro, lebo prútov jednotlivých odrôd nemám veľa, rýchlo sa míňajú, tak aby sa Vám ušli.

Vhodný čas na výsadbu je zhruba od polovice februára do polovice apríla – podľa počasia. Sadiť sa dá potom ako rozmrzne zem. Ani nadmorská výška 650-700m.n.m nie je problém. Ja vŕby pestujem vo výške 650m.

Spôsob prevzatia odrezkov a prútov

Odrezky posielam na dobierku alebo vydávam osobne. Podmienky, poštovné a balné sú na konci stránky Odrody a ponuka sadeníc košikárskych vŕb.

Odber veľkých prútov v dohodnutom termíne osobne na Hraničnej 18 v Bratislave. Pri osobnom odbere je čas prevzatia treba dohodnúť dostatočne dopredu, i niekoľko dní, pretože je to živý materiál, ktorý, aby sa neznehodnotil, skladujem mimo Bratislavu a musím ho na dohodnutý termín priviezť. Platba za prúty je vopred na účet alebo v hotovosti pri odbere.
Prúty Vám môžem aj doviezť za cenu 15 € + 0,50 € za km. Čiže ak ste vzdialení od môjho sídla na Hraničnej v Bratislave 25 km, tak cesta k Vám tam a späť by bola 50 km, čiže preprava by stála 15 + 50×0,50 = 40 €.
Možná je aj preprava kuriérom. Jej cenu dohodneme podľa veľkosti objednávky a cien kuriérskej firmy.